Phasma

A tu tylko ulubiona literatura!
Warnes

Phasma

Postautor: Warnes » 30.08.2018, 13:07

Książka pt ,,Phasma” autorstwa Delilah S. Dawson trafiła do mnie już trochę dawno bo aż przed majem.Za lekturę wziąłem się trochę później , dokładnie dwa tygodnie temu. Jeśli ktoś nie widział filmu przypomnę tylko ,że mowa tu o wojowniczce zakutej w chromowaną zbroję , która jest kapitan Najwyższego Porządku. Książka miała przedstawić pochodzenie oraz przyczynę postępowań kobiety. Książka jest podzielona na dwie linie czasowe, ,, teraźniejszą i ,, przeszłą”. Historia teraźniejsza dzieje się w nieokreślonym dokładnie czasie , jasne jest tylko ,że dzieje się przed wydarzeniami z ,,Przebudzenia Mocy”.
Natomiast co do części w przeszłości znajdują się odnośniki czasowe.
Bohaterką części teraźniejszej jest kobieta nazywająca się Vi Moradi.
Była ona szpiegiem Ruchu Oporu i miała za zadanie zdobyć informacje o tytułowej Phasmie. Na nieszczęście kobiety zostaje schwytana przez siły Najwyższego Porządku następnie , którą odprowadzono do oficera nazywanego Kardynałem. On także pragnął dowiedzieć się czegoś interesującego o przeszłości Phasmy, podjął się przesłuchiwania Vi aby wydobyć informacje od kobiety. w ten sposób dochodzimy do części „przeszłej”, opowiadającej o życiu Phasmy na planecie Parnassos. Obie części się przeplatają, by finalnie powrócić do czasów teraźniejszych. Książkę czytało mi się wyjątkowo dobrze pomimo iż wolę zdecydowanie filmy. Kiedyś planeta ta była bardzo urokliwym miejscem. Lecz za czasów Phasmy było zupełnie inaczej , miejsce owe było spustoszone , jak po wybuchu bomby nuklearnej. Postapokaliptyczny dodatkowo mnie wkręcił iż bardzo lubię tego typu tematy. Jeśli chodzi o Phasmę, jest ona typem człowieka ,który dba tylko i wyłącznie o własną skórę, kobieta była gotowa poświęcić wszystko byle ona była bezpieczna , nawet przyjaciół czy rodzinę. Świadków wiedzących coś o niej natychmiast się pozbywa. Z innych bohaterów trzeba wymienić Brendola Huxa, który rozbija się na Parnassosie i po przebytych wydarzeniach wprowadza Phasmę w ,,mury” Najwyższego Porządku. Brendol staje się ofiarą Phasmy, iż wie o jej pochodzeniu, dodatkowo własny syn dla własnych interesów pozwolił kobiecie na pozbycie się ojca. Istotną postacią jest również wcześniej wspomniany Kardynał ,który bardzo mocno wierzył w ideę Najwyższego Porządku, lecz niespodziewanie zostaje odsunięty na rzecz Phasmy. Mężczyzna postanowił pozbyć się swojej przeciwniczki lecz przegrał starcie i nie wiadomo nam nic o jego dalszym losie. Kolejną wcześniej wspomnianą bohaterka jest Vi o niej wiemy nie wiele, na przykład ,że miała brata. Jest też klan Phasmy ale z niego wyróżnia się tylko Siv była świadkiem różnych wydarzeń związanych z Phasmą , później zostaje informatorem Vi. Mimo iż książka bardzo mnie zaciekawiła i wciągnęła to jednak postać Phasmy nie do końca mi imponuje a dokładniej jej dbanie o swoje życie kosztem innych. Pomimo tego książkę z całego serca polecam czy to fanom uniwersum Star Wars czy też tym którzy wczesnej nie słyszeli o Star Wars . Książka jest bardzo ciekawa pomimo klimatu panującego na Parnassos i charakteru Phasmy. Mam nadzieję ,że zdrada Phasmy wyjdzie kiedyś na jaw, jak wiemy żyje ktoś jeszcze kto wie o czynie kobiety.

Wróć do „Książki SW”